Budući da postoji više pravopisa hrvatskoga jezika, dobro je znati što u kojem od njih piše kako bismo se mogli odlučiti za jedan i na njega se oslanjati pri nedoumicama. Iako je ranije bio popularan pravopis autora Stjepana Babića, Božidara Finke i Milana Moguša, danas se najčešće koriste Matičnin pravopis (Lada Badurina, Ivan Marković, Krešimir Mićanović; 2008.) i pravopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (skupina autora; 2013.). Odlučile smo prikazati vam ukratko u čemu se ova dva pravopisa razlikuju kako biste lakše odabrali onaj kojim ćete se koristiti. Treća je tema pisanje zareza uz glagolski prilog ili pridjev.
Prema pravopisu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, zarez se piše ako se stegnuta zavisna surečenica s glagolskim pridjevom ili glagolskim prilogom u predikatnoj službi nalazi na početku rečenice ili je u nju umetnuta:
Pobijeđen u svim pokušajima, čovjek odustaje od svojega nauma.
Čovjek, pobijeđen u svim pokušajima, odustaje od svojega nauma.
Odrasla u ljubavi, ona ih nije mogla shvatiti.
Ona, odrasla u ljubavi, nije ih mogla shvatiti.
Gledajući stručak ljubica, nastavi govoriti zvonkim glasom.
Nastavi, gledajući stručak ljubica, govoriti zvonkim glasom.
Potrčavši nekoliko koraka, dječak je posrnuo u šašu.
Dječak je, potrčavši nekoliko koraka, posrnuo u šašu.

Autori pravopisa Matice hrvatske ovu su problematiku dodatno raščlanili. Tako se njihovo glavno pravilo slaže s onim što navode i pravopisci IHJJ-a: glagolski pridjevi i prilozi koji u ulozi predikata predstavljaju zavisnu surečenicu odvajaju se zarezom.
Zabrinut, čovjek teško može mirno spavati. (Ovdje je potrebno razlikovati gl. pridjev i prilog u apredikatnoj ulozi od gl. priloga i pridjeva u atributnoj ulozi: Zabrinut čovjek teško može mirno spavati.)
Čovjek teško može mirno spavati, zabrinut.
Čovjek, zabrinut, teško može mirno spavati.
Ipak, posebno napominju da se glagolski prilozi zahvaljujući, isključivši, izuzevši, uključujući u ulozi prijedloga ne odvajaju zarezom:
Zahvaljujući nadljudskim naporima postigli smo rezultate.
Isključivši taj bez poteškoća su riješili preostale zadatke.
Izvori:
Badurina, L.; Marković, I.; Mićanović, K.: Hrvatski pravopis. Matica hrvatska. Zagreb: 2008.
Jozić, Ž. et. al.: Hrvatski pravopis. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Zagreb: 2013.
Sličan sadržaj: