Dolaskom sprnja, ljeto se opasno zahuktalo, a s obzirom na to da nam topliji dani donose i dosta slobodnog vremena, vjerujemo da su svi knjigoljupci u potrazi za naslovima s kojima će se družiti na terasama, uz koktelčić ili na plaži. Upravo smo zbog toga, skupa sa svojom zajednicom na Facebooku i Instagramu, sastavile popis knjiga kojima biste se svakako trebali posvetiti ovog ljeta ili kad ulovite vremena.
Victoria Hislop: Oni koji su voljeni
Kao što smo nedavno pisale na Književnim kritičarijama, najnoviji nas je roman Victorije Hislop oduševio. Prije gotovo desetljeća, kad je objavljen Otok, opisivan je kao knjiga za plažu s dušom, a po nama je tu titulu zaslužio i ovaj roman. Pripovjedačica nas vodi u ratom poharanu dvadesetstoljetnu Grčku kroz koju pratimo Temis od djevojčice do žene i raspad njezine obitelji. Kad krenete čitati, roman nećete moći ispustiti iz ruke, a ako ih već niste čitali, preporučujemo i ostala djela ove autorice.
Renato Baretić: Osmi povjerenik
Ako ga budete čitali na moru, imat ćete savršen ugođaj, a ako se pak odlučite za kopno, začas ćete se mislima naći na Trećiću, najudaljenijem hrvatskom otoku. Renato Baretić davne nam je 2003. godine pokazao da su za potpunu sreću dovoljni komad neba, komad mora i zajedništvo, a mi smo ovaj roman izvukle iz naftalina jer mislimo da je to nešto čega se vrijedi prisjetiti dok smo svi okruženi tehnologijom bez koje ne možemo zamisliti živote.
Kristian Novak: Ciganin, ali najljepši
Otkad smo ovaj roman pročitale, ni jedan popis preporuka za čitanje ne prolazi bez njega. Odabravši zanimljivu tematiku i pažljivo biranim stilom, Novak je obradio tabu-teme aktualne i četiri godine nakon objave romana te je ogolio društvo do same njegove srži. Ako se još niste upoznali s ovim fantastičnim djelom i autorom, krajnje je vrijeme.
https://web.facebook.com/HJzasve/posts/2050004061979022
Marina Fiorato: Botticellijeva tajna
Ova nas odlična pripovjedačica vraća u Firencu petnaestog stoljeća, obavijenu tajnama i s obitelji Medici na čelu. Kada kurtizana Luciana Vetra posluži velikom slikaru kao model, a potom ukrade predložak za sliku, kreće napeta pustolovina koja nas vodi po cijeloj Italiji usput prateći tragove koji složeni otkrivaju najveću urotu stoljeća. Ova će vas knjiga potpuno uvući u svoj svijet i pročitat ćete ju u jednom dahu.
Ena Katarina Haler: Nadohvat
Roman Nadohvat objavljen je prošle godine, a u međuvremenu je podigao veliku prašinu. Talentirana studentica arhitekture ispripovijedala je obiteljsku priču, odnosno priču o životu svoje bake Katarine tijekom Drugog svjetskog rata, prije i nakon njega. Ispripovijedan snažnim ženskim glasom, ponekad s grotesknim opisom ratnih zbivanja, roman govori o ljubavi, sazrijevanju, usamljenosti i strahu. Roman je bio finalist tportalove nagrade za roman godine i preporučujemo da mu date priliku ako već niste. Sigurno nećete požaliti.
Carlos Ruiz Zafón: Sjena vjetra
Nakon njegove nedavne smrti autora, svijet ne prestaje razmišljati o njemu, ponovno iščitavati njegova djela i tražiti u njima neiscrpnu inspiraciju. Ako još niste posegnuli za njegovim djelima, Sjena vjetra nezaobilazno je štivo. Dirljiva i intrigantna, ova je priča idealna za čitanje na plaži, samo morate biti oprezni kako se ne biste previše udubili u priču i zaboravili da se satima nalazite na suncu…
Marina Vujčić: Pedeset cigareta za Elenu
Nakon Pitanja anatomije čitale bismo i popis za kupnju ako je iz pera genijalne Marine Vujčić. A ovaj će vas roman zaista zagrijati i držati do kraja. Nekoliko paralelnih priča, efekt leptira i nevjerojatna sposobnost zadiranja u samu čovjekovu bit. Marina Vujčić zaista zna suosjećati s ljudima, staviti se u njihovu perspektivu, a zatim to čarobno prenijeti na papir.
Ivica Prtenjača: Plivač
Ovaj roman vrvi predivnim ljetnim slikama – no tematizira temu koja se teško može povezati sa slikom idealne mladosti, prvih ljubavi i ljetovanja na otoku. Godina je 1991. i rat se polagano počinje uvlačiti u sve pore života, stoga je ovo priča o mladosti koja bi bila savršena da se u nju nije uvukla neprekinuta misao o krvi i besmislu nasilja. Prtenjačin je izraz sažet i precizan, donosi važne pouke i tjera čitatelja na preispitivanje.
Mani Gotovac: Rastanci
Neka djela moramo pročitati do kraja kako bismo upili njihovu mudrost i sasvim se uživjeli, dok su neka djela satkana kao mnoštvo malih čuda – svaka je rečenica kaleidoskop koji nas baca u druge dimenzije. To se događa pri čitanju Rastanaka. A i moramo biti iskreni, ljubavne su drame ljeti i više nego dobrodošle.
U dva su navrata i naši pratitelji na društvenim mrežama podijelili s nama naslove koje bi preporučili drugima, a mi ih navodimo u nastavku:
Ante Tomić: Čudo u Poskokovoj Dragi
Amor Towles: Plemeniti gospodin u Moskvi
Markus Zusak: Kradljivica knjiga
Carlos Ruiz Zafon: Sjena vjetra, Anđelova igra, Labirint duhova, Zatočenik neba
Marija Jurić Zagorka: Grička vještica
Maša Kolanović: Poštovani kukci
Guzel Jahina: Zulejha otvara oči
Maya Angelou: Znam zašto ptica u kavezu pjeva
Neale Donald Walsch: Razgovori s Bogom
Simo Mraović: Varaj me nježno
Elena Ferrante: Genijalna prijateljica
Michael D. O’Brien: Sofijina kuća
Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Braća Karamazovi
Gabriel Garcia Marquez: Sto godina samoće
Ray Bradbury: Fahrenheit 451
Haruki Murakami: Norveška šuma
Elizabeth Macneal: Tvornica lutaka
Fredrik Backman: Čovjek zvan Ove
Ruth Ozeki: Priča za vremensko biće
Maja Lunde: Povijest pčela
Bridget Collins: Uvez
Na poveznici možete pronaći i prošlogodišnji popis.